Hafıza Güçlendirici 9 Tavsiye

  Hafıza Güçlendirici 9 Tavsiye  Bilim insanları artan yaşımızla beraber zihinsel yetilerimizin yavaş yavaş azaldığını ve gerileme kaydettiği konusunda birleşiyorlar. Anahtarların nereye konulduğunun hatırlanamaması, manava gidildiğinde alınacak meyvenin hangisi olduğunu anımsayamamak... Bu tür durumları muhtemelen siz de yaşamışsınızdır ki bunun için 50 ya da 60 yaşında olmaya da pek gerek yok aslına bakarsanız; her insanın bir şeylerin akıllarından kayıp gittiği zamanları olmuştur, olacaktır da. Yalnız değilsiniz. Araştırmalara göreyse hafıza güçlendirmek için binbir çeşit basit yol var. Günlük yaşamınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik, üzerinizde muazzam bir hafıza güçlendirici etki yapabilir.

  1. Uykunuzu iyi alın.

  Yetersiz alınan uyku bellek gücünde azalmaya neden oluyor. Bu nedenle hafızanızı keskinleştirmek için geceleri uykunuzu iyi almalısınız. Bu süre yetişkinlerde genelikle yedi - sekiz saat arası olarak görülüyor.

  2. İyi beslenin.

  Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin bünyemizi hastalıklara karşı koruduğunu ve kalbimize iyi geldiğini biliyoruz. Bunun yanında besin değeri yüksek olan kepekli ve tam tahıllı yiyecekler, yaban mersini, B12 vitamini bakımından zengin gıdalar, düşük yağlı protein kaynakları, yumurta ve yeşil çay tüketmek de hafıza sorunlarına karşı açacağımız savaşta bize bol bol müttefik sağlayacaktır. Bu listeye omega 3 yağ asitleri ile dolup taşan balığı da eklemek gerek. Omega 3 yağ asitleri, kötü kolesterolü düşürmesinin yanında beyin fonksiyonlarına iyi gelmesiyle de biliniyor.

  Bol bol vitamin alın. Günlük beslenme alışkanlığınız vitamin açsısından fakirse eczanelerden vitamin takviyeleri alıp kullanabilir, eğer balık yemeyi sevmiyorsanız balık yağı tabletlerini deneyebilirsiniz. Çok güçlü birer antioksidan olan E ve C vitaminlerinin hafıza kaybına karşı koruma sağladığı çeşitli araştırmalarla kanıtlandı.

  Su içmeyi de unutmamak gerekiyor.

  3. Günlük yaşantınızda fiziksel aktivite dozunu yükseltin.

  Fiziksel aktiviteden kastımız hafif fitness egzersizleri. Amerika'daki Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı'nın haftada 150 dakika hafif ya da 75 dakika yoğun aerobik aktivite önerdiğini belirtelim. Yine de imkanların el verdiği ölçüde evden işe, işten eve veya bulduğunuz her fırsatta onar dakikalık tempolu yürüyüşler yapmanız spor ihtiyacınızı bir nebze de olsa karşılayabilir. Zamanınız varsa egzersiz çeşitliliğini arttırmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Günlük yaşamınızda yer vereceğiniz farklı fitness egzersizleriyle öğrenme düzeyinizde ve hafıza konusunda ummayacağınız gelişmeler yaşayabilirsiniz. Unutmayın; aktif bir şekilde çalışan bedenin üzerinde duran kafa da aktif olmakta.
   

  hafiza-kaybini-onlemek


  4.Stresi azaltın.

  Derin derin nefes alıp vererek, yoga ve mantra gibi ruhsal enerjinizi yükseltecek aktiviteler yaparak stres düzeyinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz. Stres kortizol salınımını oldukça arttırır. Vücutta dolaşan kortizol hormonunun fazlasıysa hafıza fonksiyonları üzerinde derin tahribatlar yaratabilir. Ara sıra dışarı çıkıp serin havada yürümek veya baharda yeşillikler arasında yuvarlanmak stresinizi azaltabilecek diğer alternatiflerden.

  5. Alkol, sigara ve ilaç bağımlılığından kurtulun.

  Alkol ve sigara kullanmanın hafıza kaybına olan katkısı yüksektir. Uyku ilacı, antidepresan, ağrı kesici gibi birçok farmasötik kimya ürünü ise bellek fonksiyonlarında düşüşe neden olmakta. Bu tarz içecekleri ya da ilaçları uzman hekimlerin kontrolünde tüketmekte fayda var. Çünkü madde bağımlılığı vücudunuzla birlikte zamanla beyninize de hükmetmeye başlıyor ve bu yolun ilerisi maalesef ağır hafıza kayıplarına kadar uzanıyor. Bunun için çeşitli hastalıklar için kullandığınız ilaçları doktorunuzla sürekli gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

  6. Mental aktifliğinizi yükseltin.

  Araştırmalar iskambil kartlarıyla beyni uyaran oyunlar oynamanın hafıza güçlendirici etki yaptığını söylüyor. Aynı etkiyi yapan aktivitelerden bir diğeriyse müzik enstrümanı çalmak. Yabancı dil öğrenmenin hafıza üzerindeki olumlu etkisi de yadsınamaz. Tüm bunların yanında daha çok okumak, çapraz ve çengel bulmaca çözmek hafıza güçlendirmek için ideal eylemler. Aslında buradaki esas amaç, beyninizin tembel kalmasına ve tembelliğe alışmasına mani olmak. Çünkü bedeninizin nasıl fiziksel egzersizlere ihtiyacı varsa, beyniniz de aynı şekilde mental egzersizlere gereksinim duyuyor.
   

  hafiza-guclendimek-icin-tavsiyeler

  7. Düzenli ve organize olun.

  Dağınık bir evde neyi nereye koyduğunuzu unutmanız çok kolaydır. Bunun önüne geçmek için bir ajanda ya da not defteri alın ve yaptığınız işlerden sonra not tutma ihtiyacı duyduğunuz her şeyi kayıt altına alın. Yapılacaklar listesi oluşturun ve tamamladığınız her işin üzerini çizin. Düzenli olmayı alışkanlık haline getirin; bunu da gözlüğünüzü veya anahtarlarınızı hep aynı yere koymak gibi küçük taktiklerle kolaylaştırabilirsiniz.

  8. Dikkat kesilin.

  Şu sürekli kaybolan anahtarlarınızı koyduğunuz yere dönüp bir bakın, Kendi kendinize anahtarları nereye koyduğunuzu sesli olarak iki veya üç kez tekrar edin. Dikkat etme eylemini doğru anda yapabilirseniz hem bilgiyi hafızanıza kolaylıkla geri çağırır, hem de zamandan kazanırsınız.

  9. Sosyal olun.

  Sosyal etkileşimin hafıza güçlendirici etkisi asla göz ardı edilemez. Arkadşlarınız, aileniz veya diğer sevdiklerinizle bir araya gelmek için sürekli fırsat kollayın. Eğer bir yemeğe ya da daha değişik bir aktiviteye davet edilirseniz katılım göstermekten çekinmeyin.

  Hafıza kaybı sadece yaş ilerledikçe görülen bir şey değildir. Gerek genetik gerekse de yaşam alışkanlıkları gibi çevresel etkilerden dolayı her yaşta karşınıza çıkabilecek bir problemdir. Fakat bedeninize ve sağlığınıza iyi bakar, günlük rutininize yukarıda tavsiye edilen değişiklikleri ekler ve biraz da gün içinde dikkatli olursanız mutluluk verici sonuçlar elde edebilirsiniz. Hafıza güçlendiricibu küçük tavsiyeleri günlük yaşantınızda mutlaka uygulayın.Logo_footer  
     © 2016 Tüm Hakları Saklıdır

webmastercumaliyakar