Kırklı Yaşlarda Esnek ve Güçlü Olmak

  Kırklı Yaşlarda Esnek ve Güçlü Olmak  Kırklı yaşlarda fitness salonlarında antrenman yapmak eskiye nazaran daha zor bir aktiviteye dönüşür. Ama bu yıllarda eklemlerinizin özel bir ilgiye ihtiyacı vardır. Çünkü kırklı yaşlarda lifleriniz eski etkinliğini kaybetmeye başlar ve koordinasyon kabiliyetiniz azalır. Ayrıca kalp atışlarınız yavaşlar ve her yıl yaklaşık yarım kilogram kas kaybedersiniz. Bu sürece tam aksi istikamette bir yön vermek için antrenmanlarınızda esneklik çalışmlarına ağırlık vermelisiniz.

  Antrenmanlarınıza İyi Başlayın

  Artık her antrenmanınızın başında bir sünger makarnayla kendinize on veya on beş dakika boyunca masaj yapmalısınız. Bunu yaparak kas dokularınızı antrenmana hazırlarsınız ve daha sonra uygulayacağınız bütün fitness egzersizlerindeki performansınızı arttırabilirsiniz. Bunun yanında sakatlık riskini de oldukça düşürmüş olursunuz. Sünger makarnalar özellikle sırt ve hamstring bölgelerinde meydana gelen ağrıları yok etmek için birebirdir. Vücudunuzla bir sünger makarnanın üzerine yatın ve on saniyelik periyotlarla yukarı ve aşağı doğru makarnanın üzerinde kayarak hareket edin.

  Doğru Beslenme

  Kırklı yaşlarındaki insanların her gün on adet meyve ya da sebze yemesi gerekiyor. Kilo almamak için antioksidan korumasına en çok ihtiyaç duyulan yaşlar bu yaşlardır. Bu gıdalardan günde on tane yiyemiyorsanız da en azından yedi tane yemeye çalışın. Araştırmalara göre adet kadar önemli bir şey daha var ki o da çeşitlilik. Yani birçok farklı meyve ve sebzeyi azar azar tüketmek yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.
   

  kirkli-yaslarda-fitness-yapmak


  Yoga Yapın

  Yoga, özellikle bu yaşlarda düşen esneklik yetinizi yukarılara tırmandırdığı için çok faydalı bir aktivitedir. Dahası yoga ile beyninizi de rahatlatabilmeniz mümkün. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Boston Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, haftada en az bir kez yoga yapan insanların beyinlerinde GABA (Gamma aminobütirik asit engelleyici nörotransmitter olarak sinir sisteminde aktif rol oynayan kimyasal bir madde) isimli kimyasal madde %27 oranında artıyor. Vücuttaki GABA seviyesinin düşük olmasıysa özellikle erkeklerde sıkıntı ve kaygıya neden oluyor.

  Hareket Aralığınızı Arttırın

  Bu dönemde yapacağınız esneklik antrenmanları aynı zamanda denge kabiliyetinizi de geliştirmeye yönelik olmalı. Antrenmanlarınızda hareket aralığının fazla olduğu ve bütün vücudunuzu etkili bir şekilde çalıştıracak egzersizlere fazla fazla yer verin.

  Esneklik ve Güç Kazanmak İçin İdeal Fitness Programı

  Kırklı yaşlarınızda size enseklik ve güç katacak ideal bir fitness programını size aşağıda veriyoruz. Bu antrenmanı haftada üç gün yapmayı deneyebilir, isterseniz de içlerinden kendinize yararlı bulduğunuz egzersizleri halen yapmakta olduğunuzun bir programın içine ekleyebilirsiniz. Bu fitness programındaki hareketleri yaparken şunlara dikkat edin: ağırlıkları aşağı indirmek ve yukarı kaldırmak için iki saniye ayırın. Ayrıca ağırlıklarla çalıştığınız bölümü turlar halinde yapın: aralarda otuz saniye dinlenerek her egzersizi bir set olarak uygulayın ve tur bittikten sonra bir dakika dinlenin. Bunu iki kere daha tekrarlayın. Böylece bahsi geçen hareketleri karışık bir şekilde üçer set yapmış olacaksınız.

   Logo_footer  
     © 2016 Tüm Hakları Saklıdır

webmastercumaliyakar